چرا طراحی اهمیت دارد؟

چرا طراحی اهمیت دارد؟

تاثیر طراحی بر روی ما

طراحی در تمامی قسمت های زندگی ما وجود دارد در تمامی ابزارهایی که در دست داریم، در لباس هایی که بر تن داریم یا حتی به تمام چیزهایی که نگاه ما به سمت آن میرود.
همین الان را در نظر بگیرید شما در حال خواندن این نوشته در یکی از دستگاهایتان هستید دستگاهی که طراحی شده میتواند لپ تاپ باشد یا گوشی های هوشمند یا تبلت و کتابخوان هر دستگاهی باشد آن دستگاه طراحی شده و ما ساعت ها در حال تماشای آن چیز هستیم.

در سطح شهر در حال راه رفتن هستیم ماشین هایی که عبور می کنند، ابر ساختمان ها یا حتی خانه های کوچک، مغازه ها، جاده ها و حتی خطوط بر روی جاده همه از طراحی ها الهام گرفته میشود و در طول تمام زندگی یا بطور دقیق تر در تمام ساعت ها دقیقه ها و حتی ثانیه های زندگی ما طراحی نقش دارد، اطرافتان را ببینید طراحی همه جا فراگیر شده!

مسئله‌ای که در بیشتر زندگی خود درگیر آن بوده ام مسئله ناخودآگاه ماست بصورت کلی ناخودآگاه تمام کارهای پشت پرده ماست کارهایی که ما با آگاهی کامل انجامش نمیدهیم مانند تنفس، دیدن و گاهی یادگیری. طراحی میتواند بر روی عواطف و روحیات ما تاثیر زیادی داشته باشد ما در طول روز رنگ ها و اشکال زیادی میبینیم و این ها باعث میشود قسمتی از ذهن ما بصورت کاملا خودکار تغذیه شود و این تغذیه میتواند روحیه و گاهی تصمیماتمان را تحت تاثیر بگذارد

حدود چند سال است که به واسطه فتوشاپ و دیگر ابزار های طراحی دیجیتال با دنیای گرافیک آشنا شده‌ام و هر وقت هر جایی میروم تمام بنرها، تراکت ها و پوسترها، سر در مغازه ها و دیگر طراحی ها توجهم را جلب میکند. زمان هایی است که با دیدن طرح های زیبا حال بهتری برای ادامه روز دارم، گاهی تنها یک صفحه‌ی سفید و یک متن که به حالت مینیمال توازن خاصی دارد حس خوبی به من میدهد و انرژیم را تا پایان روز تامین می کند.
اگر شما هم قسمتی از طراحی در شغلتان دخیل باشد مطمئنا همچین حالتی پیدا خواهید کرد، شاید شما نجار، طراح سه بعدی، مهندس مکانیک، بنا یا سرامیک کار باشید و طراحی های مربوط به کار شما توجهتان را جلب خواهد کرد و بر روی زندگیتان تاثیر خواهد گذاشت، برای دیگر افرادی که کمتر با دنیای طراحی آشنایی دارند این تاثیرات به مرور بر روی ناخودآگاه آن ها شکل خواهد گرفت.

اهمیت طراحی
طراحی در تمام چیزهایی که در تصویر میبینید وجود دارد! حتی ما انسان ها هم نوعی طراحی محسوب میشویم.

 

مدرسه های طراحی (Charter High School for Architecture and Design
)

در کشور هایی مانند ژاپن، سنگاپور و کره‌ی جنوبی مدارسی تحت عنوان مدارس طراحی وجود دارد که هدف آن یاد دادن دروس و موضوعات آموزشی با طراحی است دروسی مانند معماری، طراحی صنعتی، نظریه رنگ ها و نقاشی وجود دارد.

به فرض معلمی میخواهد سیستم آب رسانی را توضیح دهد در این مدارس فارغ از توضیحات مدلی از آبرسانی را خود دانش آموزان میسازند! آمار جالبی دیگری که در این مدارس وجود دارد حضور دانش آموزان در این مدارس ۹۵ درصد است و در مدارس عادی دیگر این عدد ۶۳ درصد است!

فارغ از اینکه دانش آموزان بعد از فارغ التحصیل شدن میخواهند چه کاره شوند تجربه‌ی آن ها در این مدرسه توانایی آن ها را برای حل مسئله، درک دیگران و ارزش قائل شدن برای دنیای اطراف شان تقویت می کند که چنین مهارت هایی در عصر حاضر اهمیت ویژه‌ای دارند.

میتونید با سرچ CHAD یا Charter High School for Architecture and Design اطلاعات بیشتری در این باره بدست آوردید.

سایت نمونه‌ای از مدرسه طراحی چاد

 

چرا همه باید طراحی را یاد بگیریم؟

  • در دسترس بودن

با وجود منابع و گوگل دوست داشتنی طراحی دیگر دانش تخصصی نیست و میتوانیم به سادگی به آن دسترسی داشته باشیم هر چند در سطح بالا نیاز به تخصص زیاد است اما هر کس میتواند در حد نیازش آن را فرا گیرد، کافیست سرچ کنید روانشناسی رنگ ها تا از آن برای انتخاب رنگ دیوار اتاقتان کمک بگیرید یا سرچ کنید هارمونی رنگ ها تا بتوانید رنگ لباس هایتان را درست ست کنید.

مقالات، کتاب ها و سایت هایی زیادی به آموزش طراحی پرداختند که میتوانند به شما در یادگیری و مطالعه آن کمک کنند، نیاز نیست در طراحی متخصص شوید اما برای پیشرو بودن باید در حد مقدماتی فراگیریم.

  • ابزاری برای تمایز

ما در عصری هستیم که فراوانی زیاد است (از هر نوع کالا، ابزار، اپ چندین نوع وجود دارد) طراحی میتواند بعنوان ابزاری برای تمایز معرفی شود:
تصور کنید به مغازه‌ای میروید که چندین نوع از کالایی که میخواهید را دارد فارغ از بحث قیمت و کیفیت کدام را انتخاب می کنید؟ اینجا طراحی میتواند علت انتخاب و تمایز آن کالا شود.
یا در دنیای کسب و کار هم به همین صورت است (+) در کافه بازار یا گوگل پلی به جستجوی آپ مورد دلخواهتان میگردید و اکثر آپ ها کارایی یکسانی دارند و طراحی رابط کاربری میتواند موجب انتخاب و تمایز آپ شود.

مثال ساده و کم اهمیت تری میزنم:
من معمولا برای طراحی اسلاید های ارائه دانشگاهم وقت زیادی میگذارم و نسبت به طراحی ها کمی سخت گیرم، طراحی اسلاید های من ابزاری برای تمایز در بین سایرین قرار خواهد گرفت.
همینطور میتواند در طراحی کارت های ویزیت خاص تر و حتی ارسال رزومه مرتب تر برای استخدام این تمایز اتفاق بیوفتد!

اهمیت طراحی در دنیای امروزی
اهمیت طراحی در دنیای امروزی
  • هدف اصلی آن

با توجه به اثراتی که که طراحی میتواند بر کسب و کار، روحیات، تمایز، درک دیگران یا حتی تصمیم گیری های ما شود طراحی یک هدف اصلی دارد که مقصود آن تغییر دنیاست، پیش بردن دنیا به سمت زیبایی. یادم می آید طراحی که برای روز گرافیک انجام داده بودم متنی اضافه کرده بودم “ما دنیا را با گرافیک تغییر میدهیم” و اکنون این اتفاق در سراسر جهان در حال به وقوع پیوستن است.

 

 

کلام آخر

ما در عصر حاضر در کنار مهارت اصلی خود نیاز داریم مهارت های جانبی هم فراگیریم که طراحی هم میتواند جزو مهمی از آن مهارت ها باشد، طراحی نه تنها موجب پیشرفت در حوزه کاری و زندگی حرفه‌ایمان میشود میتواند بعنوان مکملی برای روح هم اثربخش باشد، امیدوارم در عصر حاضر طراحی را بعنوان یک مهارت جدی به فرزندانمان بیاموزیم و سعی کنیم از زیبایی های کوچک دنیا لذت ببریم.
در دنیای چپ مغز ها داشتن یک مهارتی که به نیمکره سمت راست مربوط باشد میتواند موجب پیشرفت ما شود.

 

– برگرفته از کتاب ذهن کامل نو | دنیل پینک

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *