انجام چند کار همزمان خوب است یا بد؟

انجام چند کار همزمان خوب است یا بد؟

بعضی از انسان ها می توانند چندین کار را بصورت همزمان (موازی) انجام دهند و به اصطلاح به این افراد چندکاره یا Multitasking می‌گوییم
انجام چندکار بصورت همزمان یعنی درحال کتاب خواندن باشید و همزمان استوری های اینستاگرام را ببینید و به موزیک هم گوش دهید در کنارش مشغول به خوردن هم باشید ! شاید در نگاه اول کار جالب، سخت و دوست داشتنی بنظر بیاد اما در ادامه نظرتان عوض میشود !

آیا میتوان چندین کار را همزمان انجام داد؟

دوکار کتاب خواندن و گوش دادن به موسیقی را در نظر بگیرید مغز نمیتواند در یک لحظه دوکار یا چندکار را با هم انجام دهد و بین کارها سوییچ می کند یعنی زمانی را به انجام کتاب خواندن میگذارد و بعد تمرکزش را از کتاب خواندن برمیدارد و به موسیقی گوش میدهد. اما گاهی اوقات انقدر سرعت سوییچ (Task Switching) بین کارها زیاد است که ما به اشتباه فکر می کنیم داریم چندین کار را همزمان انجام میدهیم
یعنی چند ثانیه یا حتی صدم ثانیه به موسیقی گوش میدهد و چندصدم ثانیه برمیگردد به کتاب.

 

اگه خواستین تا بهتر متوجه بشین میتونین فیلم را با صدای بلند به همراه یک موسیقی بینید یا دو موسیقی را همزمان انجام بدین ! هرچند افرادی هستند که چنین قابلی هم دارند اما باز هم دلیل بر چندکاره بودن نیست. فقط سرعت سوییچشان بیشتر و ساختار مغزشان کمی متفاوت است.

انجام چند کار به صورت همزمان خوب است یا بد؟

با تمام تفاسیر بالا ما میتوانیم چندکار را با هم انجام دهیم اما در حقیقت همزمان نیستند، حالا میخواهیم به این بپردازیم که چندکاره بودن خوب است یا بد؟

ما وقتی به باشگاه میرویم نیم ساعتی را به نرمش و گرم کردن اختصاص میدهیم و حالا بدن ما آماده میشود تا ورزش کنیم و بعد از ورزش به سرد کردن میپردازیم.
دقیقا تمام مراحل بالا برای مغز نیاز است ! ما وقتی میخواهیم کاری را شروع کنیم دقایق اولیه صرف گرم کردن ذهن نسبت به آن کار میشود و بعد از مدتی تمرکز ذهن بر روی آن کار میرود و بعد از آن مدت ذهن در فضای آن کار قرار میگیرد و تمام تمرکز و توجهش به آن کار است.

وقتی درحال انجام چندکار هستیم تا ذهن آماده میشود ما کار را عوض می کنیم مثل این میماند که کمی گرم کنیم و بعد شروع کنیم فیلم ببینیم دوباره پنج دقیقه گرم کنیم و برگردیم فیلم ببینیم. هرچند هر دوکار را انجام میدهیم اما عملکرد بشدت افت می کند.

 

پس انجام چند کار بصورت همزمان نه تنها خوب نیست و عملکرد مارا کاهش میدهد بلکه تحقیقات جدید دانشگاه لندن و مجله فوربس میگوید به ذهن هم آسیب میزند (+,+)

 

مقاله های مرتبط :
جدیدترین محصولات فروشگاه ما

متاسفانه محصولی در این دسته بندی در فروشگاه ما موجود نمی باشد ):

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *